Historia

Nasze przedszkole zostało zbudowane na dawnych terenach ogródków działkowych w 1978r.

W założeniu miało być przedszkolem 4 – oddziałowym z salą gimnastyczną. Duży przyrost naturalny sprawił ,że zarówno sala gimnastyczna jak i pokój nauczycielski zostały przekształcone w sale zajęć – zamiast planowanych 4 oddziałów funkcjonowało ich 7!

W ciągu  ponad 30lat naszym Przedszkolem „władały” trzy panie:

- Wacława Kurek – dyrektor w latach 1978 – 1986

- Krystyna Mielnik – dyrektor w latach 1986 – 1998

- Elżbieta Buśko – pełni funkcję dyrektora od 1998 roku

W 1988 roku nawiązaliśmy współpracę z przedszkolem Königshufen I w Görlitz. Odwiedzaliśmy się wzajemnie ,były wspólne uroczystości , wycieczki. Niestety ta miła współpraca przestała istnieć wraz z murem berlińskim.

Rozpoczynający się pod koniec lat 90 – tych niż demograficzny dotknął również naszą placówkę. Najpierw pokój nauczycielski wrócił do pierwotnej funkcji. W latach 2002 -  2009 sala gimnastyczna funkcjonowała zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Od roku szkolnego 2009/2010 funkcjonujemy znowu jako przedszkole 5-oddziałowe.

Ponieważ budynek naszego przedszkola osłaniają brzozy – taką też przyjęliśmy nazwę : „Przedszkole pod brzozami”

Na początku roku 2004 ogłosiliśmy wśród rodziców konkurs plastyczny na logo przedszkola.

W odpowiedz otrzymaliśmy 2 propozycje, z których drogą głosowania rodzice wybrali pracę taty naszej Kasi – Pana P. Czaplińskiego.

W 2004 roku powstał również hymn placówki autorstwa Pani M. Liskowackiej – naszej pani od rytmiki.

Od roku 2005 ponownie słychać język niemiecki – naszymi przedszkolakami zaczęły być również dzieci z  Görlitz , a dzięki zaangażowaniu rodziców tychże dzieci udało się nawiązać miłą współpracę z przedszkolem „Äpfelbäumachen” w Gőrlitz przy Jaköbstrasse.

w sposób naturalny pokonujemy granice językowe.Odbywamy wspólne wycieczki po zabytkach miasta , wspólnie świętujemy, bawimy się i uczymy.

Rok szkolny 2011 / 2012 przywita 129 dzieci.

Placówka zatrudnia 11 nauczycieli  i 12 osób administracji i obsługi.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU

6.00 – 8.15 Schodzenie się dzieci. Zabawy indywidualne i grupowe w kącikach zainteresowań.

Rozmowy okolicznościowe i zaplanowane. Ćwiczenia poranne lub zabawa ruchowa.

8.15 – 8.30 Czynności porządkowo-gospodarcze. Doskonalenie czynności samoobsługowych.

8.30 – 9.00 Śniadanie

9.00 – 9.50 Zajęcia edukacyjne organizowane przez nauczyciela wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju.

Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Realizacja programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.

9.50 – 10.50 Pobyt na świeżym powietrzu, spacery, gry i zabawy organizowane oraz inspirowane przez dzieci.

10.50 – 11.00 Czynności samoobsługowo-gospodarcze. Przygotowanie do posiłku.

11.00 – 11.30  II śniadanie

11.30–13.25 Odpoczynek (leżakowanie dla młodszych i chętnych dzieci). Relaksacja

i wizualizacja. Słuchanie bajek literackich i muzycznych.

Pobyt na świeżym powietrzu.

Zajęcia dodatkowe i twórcze - praca zespołowa i indywidualna.

Realizacja programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.

Zabawy z inicjatywy dzieci.

13.15 – 13.30 Czynności samoobsługowe, porządkowo-gospodarcze i higieniczne, przygotowanie

do obiadu.

13.30– 14.00 Obiad

14.00 – 16.00 Zabawy zorganizowane lub dowolne. Indywidualna praca stymulacyjna lub

korekcyjno - kompensacyjna. Zabawy wynikające z zainteresowań dzieci. Pobyt na świeżym powietrzu.

Kontakty indywidualne. Rozchodzenie się dzieci.

• PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 9
      UL.POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH 62